30 dagers åpent kjøp

RÅD & VEILEDNING

Snakk med fysioterapeuten vår

Tillbaka till Skadeguide - Arm

Albuehyperekstensjon

Albuehyperekstensjon er en vanlig idrettsskade som oftest rammer keepere i håndball og fotball, men kan også oppstå ved fall eller kontaktidrett. Skaden innebærer at albueleddet skyves utover sitt normale bevegelsesområde, noe som forårsaker intens smerte og noen ganger hevelse rett etter skaden.

Hva er hyperekstensjon av albuen?

Albueleddet er et hengselledd som består av overarmsbenet (humerus) og underarmsbenet (radius og ulna). Leddet stabiliseres av muskler, sener og leddbånd som sammen kontrollerer bevegelsen. Under hyperekstensjon presses albuen utover sin naturlige ytre posisjon, noe som kan skade bløtvevet og leddbåndene rundt leddet.

Vanlige årsaker og risikofaktorer

Albuehyperekstensjon forårsakes ofte i forbindelse med idrett, spesielt hos keepere i håndball og fotball som refleksivt redder baller med armene utstrakt. Kraften fra ballen presser leddet utover dets normale bevegelsesområde og forårsaker smerten. Skaden kan også oppstå i eksplosive kontaktidretter som amerikansk fotball eller ved fall der armen bærer kroppsvekten. Hos noen kan en medfødt hypermobilitet i leddet øke risikoen for å utvikle hyperekstensjon.

Symptom

  • Plutselig, intens smerte på skadetidspunktet
  • Smerter ved fullstendig utstrekking av albuen
  • Lokal hevelse over leddet
  • Mulig misfarging på grunn av mindre blødning
  • Følelse av ustabilitet eller ømhet ved vektbæring

Når bør du søke legehjelp?

Kontakt helsepersonell hvis smertene er sterke, hvis hevelsen ikke går ned i løpet av noen dager, eller hvis albuen føles ustabil når du beveger deg.

Anbefalt beskyttelse og støtte

Ved overstrekk av albuen er det viktig å forhindre ytterligere overstrekk. En albuestøtte som er spesielt utviklet for å begrense bevegelse i leddet gir effektiv beskyttelse og tillater fortsatt trening og aktivitet uten risiko for ny skade på leddet. Kompresjonsalbuestøtter kan også lindre smerte og hevelse og bidra til økt sirkulasjon i det skadede området.